Pożegnanie zimy w klasach I-III
- 19
Nauka Zdalna
Kampania "Tydzień z Internetem" w naszej szkole
Tydzień z Internetem to ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez organizację pozarządową All.Digital. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. Ich mieszkańcy biorą udział w spotkaniach, seminariach czy warsztatach, dzięki którym odkrywają potencjał Internetu. Do tej pory w akcji w całej Europie uczestniczyło już ponad milion osób. Koordynatorem polskiej edycji jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, wspierana przez liczne grono partnerów.
Tydzień z Internetem – 22-28 marca w całej Europie (tydzienzinternetem.pl)
We wtorek - w ramach kampanii "Tygodnia z Internetem"- w naszej szkole odbędą się zajęcia, których celem jest uwrażliwienie na to, czego nie pokazywać i nie udostępniać w mediach społecznościowych lub podczas nauki zdalnej.
NAUKA ZDALNA 1-3
Udział w konkursie
Uczennice naszej szkoły - Oliwia i Ania wzięły udział w konkursie "BEZPIECZNI W INTERNECIE" organizowanym przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu. Wprawdzie nie otrzymały nagród, ale gratulujemy zaangażowania, pouczających prac i propagowania prawidłowego korzystania z inernetu.
SPIS POWSZECHNY
Dzień Kobiet
WALENTYNKI
Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole
Tegoroczna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu – odbędzie się 9 lutego 2021 r.
To już kolejna edycja Dnia Bezpiecznego Interneu w naszej szkole. W ramach tego działania zostaną przeprowadzone zajęcia mające na celu przypomnienie i uświadomienie zagrożeń w sieci.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Źródło: https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html?setlng=pl
Wygrane konkursy
Pragniemy Was poinformować, że Antonina Mittman zdobyła I miejsce w Olkuskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Olkuszu, III miejsce w Konkursie Kolęd i Pastorałek Bolesławiu. Natomiast Zosia Mittmann zajęła II miejsce, a Maria Mittmann zdobyła wyróżnienie w Olkuskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Olkuszu. Serdecznie gratulujemy!
Procedura COVID 19 w KL 1-3
Nowe procedury COVID 19 dla kl 1-3
Zarządzenie Nr 2/2021
Dyrektora ZSP w Osiekuz dnia 15.01.2021 r.
w sprawie procedury funkcjonowania klas I – III w czasie epidemiiw ZSP w Osieku
Na podstawie art. 68 ust. 1 pkt. 1, 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz. 910 z późn. zm.), § 13c rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.), wytycznych MEiN, MZ, i GIS dla klas I-III szkół podstawowych zarządzam, co następuje:
§ 1
Wprowadzam procedurę funkcjonowania klas I – III w czasie epidemii w ZSP w Osieku stanowiącą załącznik Nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§ 2
- Podanie do wiadomości i stosowania następuje poprzez udostępnienie treści niniejszego zarządzenia na tablicy informacyjnej.
- Podanie do wiadomości rodzicom następuje poprzez zamieszczenie treści procedury na tablicy informacyjnej lub stronie internetowej szkoły.
§ 3
- Traci moc zarządzenie w sprawie wprowadzenia procedury funkcjonowania szkoły w czasie epidemii.
- Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązująca od dnia 18 stycznia 2021 r.
Załącznik Nr 1
do zarządzenia Nr 2/2021
Dyrektora ZSP w Osieku
z dnia 15.01.2021r.
PROCEDURA FUNKCJONOWANIA KLAS I – III W CZASIE EPIDEMII
W ZSP w Osieku
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Niniejsza procedura dotyczy nauczycieli, pracowników, rodziców oraz uczniów w ZSP w Osieku dla klas I – III zwaną dalej „szkołą”.
- Procedura określa działania i środki zapobiegawcze, które podejmuje szkoła w celu zminimalizowania możliwość zakażenia COVID-19.
II. ORGANIZACJA ZAJĘĆ
- W Szkole obowiązują zasady ustalone zgodnie z wytycznymi Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego dla klas I-III szkół podstawowych.
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów (zgodnie z procedurą obowiązującą w szkole) bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
- W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej (m.in. stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa).
- Przy wejściu do budynku zamieszcza się informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły umożliwia się korzystanie z płynu do dezynfekcji rąk (zapewniając regularne napełnienie dozowników.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
c) dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
d) opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Rodzice dziecka powinni zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.
- Ogranicza się przebywanie osób z zewnątrz w szkole do niezbędnego minimum (obowiązuje stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
- Zapewnia się sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Kontakt z rodzicami/opiekunami prawnymi może odbywać się w formie e-mail, telefonicznej, dziennik elektroniczny lub inny z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
- Szkoła posiada termometr bezdotykowy – zgodnie z rekomendacją – (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie.
- W przypadku zaobserwowania przez pracownika szkoły u ucznia objawów mogących wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności – uczeń zostanie odizolowany w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie zostaną powiadomieni rodzice/opiekunowi prawni o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły. (Rekomendacja z wytycznych własnym środkiem transportu).
- Organizację pracy i jej koordynacja powinna zapewnić zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczyć gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. Sale i węzły sanitarne dla poszczególnych klas w miarę możliwości znajdują się na różnych piętrach budynku szkoły.
- Każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole ma ograniczoną do minimum sposobność kontaktowania się z pozostałymi klasami.
- Ustala się plan tygodnia dla danej klasy (podlega ogłoszeniu w sposób przyjęty przez szkołę do wiadomości), uwzględniający, m.in.:
a) godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły,
b) korzystania z przerw (nie rzadziej niż co 45 min),
c) korzystania ze stołówki szkolnej,
d) zajęć na boisku.
- Jedna grupa uczniów (klasa) przebywa w wyznaczonej, stałej sali.
- Do grupy uczniów (klasy) przyporządkowani są ci sami, stali nauczyciele, którzy w miarę możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.
- Zgodnie z zasadami higieny należy często myć ręce (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Sprzęty sportowe i programowe należy czyścić oraz dezynfekować lub korzystać z przyborów jednorazowych.
- Infrastruktura szkoły i sprzęt sportowy są regularnie czyszczone z użyciem detergentu lub innych środków dezynfekujących. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga są myte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Uczeń powinien posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawić w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.
- Sale są wietrzone, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć zapewniając bezpieczeństwo uczniom.
- W miarę możliwości, jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz. 1604) oraz zgodnie z wytycznymi uczniowie mogą korzystać z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów, chyba, że są to dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takim przypadku należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast rodzice / opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie, pranie lub dezynfekcję zabawki, rzeczy.
- Ustala się korzystanie z szatni w sposób zapewniający bezpieczeństwo uczniom poprzez udostępnienie uczniom co drugi boks, aby kontakt dzieci z różnych klas był jak najmniejszy.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, w miarę możliwości w grupach uczniów z danej klasy oraz w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych, które nie są wykorzystywane do bieżącej nauki (podlega ogłoszeniu w sposób przyjęty przez szkołę do wiadomości). Zaleca się regularne mycie rąk wodą z mydłem. Świetlice lub sale wykorzystane na świetlice powinny być wietrzone (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
- Unika się wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego. Zgodnie z rekomendacja z wytycznych można organizować wyjście w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.
- Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej ograniczają do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Zajęcia pozalekcyjne organizowane w szkole nie odbywają się w trakcie pracy stacjonarnej klas I-III, tylko po jej zakończeniu. Organizacja tych zajęć następuje w małych grupach, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Po zakończeniu tych zajęć następuje mycie i dezynfekcja powierzchni dotykanych oraz dokładne wietrzenie sal.
- Wyłącza się źródełka i fontanny wody pitnej, zapewniając uczniom korzystanie z innych dystrybutorów pod nadzorem opiekuna.
- Dyrektor szkoły wprowadza dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole dzieci z chorobami przewlekłymi, w porozumieniu z ich rodzicami/opiekunami prawnymi, np.:
a) obowiązek zachowania dystansu podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy,
b) w przypadku braku możliwości zachowania dystansu w miejscach wspólnie użytkowanych, tj. podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy, na korytarzach, w szatni – obowiązek osłony ust i nosa.
III. HIGIENA, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ I POWIERZCHNI
- Przy wejściu głównym umieszcza się numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
- W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywiesza się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji – zestaw załączników stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej procedury.
- Pracownik powinien dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów wchodząc do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
- Przeprowadzając dezynfekcje należy przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Przestrzega się czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Prowadzony i odnotowywany jest monitoring codziennych prac porządkowych ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników zgodnie z załącznikiem nr 2 do niniejszej procedury.
- Na bieżąco dba się o czystość urządzeń sanitarnohigienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
- Zapewnia się pojemniki dla uczniów i pracowników używających masek lub rękawic jednorazowych do ich wyrzucenia.
- Sale lekcyjne wietrzy się nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w sali lekcyjnej, w tym również przed rozpoczęciem zajęć przez dzieci.
- W przypadku korzystania z pomieszczeń szkoły przez podmiot zewnętrzny zobowiązuje się go do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń i użytych przyrządów oraz sprzętów należących do szkoły, jak również ich wietrzenia.
IV. GASTRONOMIA
- Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo należy wprowadzić zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników. Należy zachować odpowiednią odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – zapewnienie środków ochrony osobistej. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.
- Korzystanie z posiłków powinno odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii. Spożywanie posiłków powinno odbywać się w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu. Odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5 m, chyba, że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku. Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.
- Wielorazowe naczynia i sztućce myje się w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać. Jeżeli szkoła nie posiada zmywarki, wielorazowe naczynia i sztućce należy umyć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wyparzyć. Jeżeli żywność zapewniona jest przez firmę zewnętrzną, a szkoła nie posiada zastawy stołowej wielorazowej, należy stosować jednorazowe naczynia i sztućce.
- Od dostawców cateringu wymaga się pojemników i sztućców jednorazowych. Wymaganie to dotyczy szkół, w których nie jest możliwe zapewnienie właściwych warunków mycia naczyń i sztućców, porcjowania/nakładania dostarczonych posiłków. Należy zadbać o odpowiednie segregowanie zużytych pojemników i sztućców. Jeżeli posiłki dostarczane przez firmę cateringową do tej pory były przywożone w pojemnikach zbiorczych, następnie rozkładane i podawane z wykorzystaniem talerzy i sztućców będących na wyposażeniu szkoły, to taki sposób podawania posiłków może być kontynuowany, pod warunkiem, że naczynia i sztućce wielorazowego użytku stosowane w danej szkole będą myte zgodnie z zaleceniem wskazanym powyżej.
- Usuwa się dodatki (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki) z obszaru sali jadalnej i wydaje się je bezpośrednio przez obsługę. W stołówce nie zaleca się samoobsługi. Dania i produkty powinny być podawane przez osobę do tego wyznaczoną/ obsługę stołówki.
- Szczególną uwagę zwraca się na utrzymanie wysokiej higieny mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
V. POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA U PRACOWNIKÓW SZKOŁY
- Wszyscy pracownicy zostali poinstruowani o zasadach wynikających z Wytycznych oraz wprowadzonych w szkole szczegółowych rozwiązań.
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka w miarę możliwości stosuje się rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna).
- Wyznacza się i przygotowuje (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielone miejsce, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów infekcji dróg oddechowych.
- Pracownicy szkoły zostali poinstruowani, iż w przypadku wystąpienia objawów infekcji dróg oddechowych powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika (oraz powiadomić pracodawcę o nieobecności). W razie pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych – dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu telefonicznego z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie teleporady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
- W przypadku pracowników z potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2, dyrektor szkoły powinien skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu dokonania przez nią oceny ryzyka epidemiologicznego.
- Szkoła stosuje się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych z zaistniałym przypadkiem.
- Ustala się miejsca, w którym przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem oraz przeprowadzenie dodatkowego sprzątania zgodnie z procedurami zakładowymi, a także zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego (ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym).
- Szkoła na bieżąco śledzi informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dostępnych na stronach https://gis.gov.pl/ lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.
VI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Procedura bezpieczeństwa wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od dnia 18 stycznia 2021 r.
- Procedura obowiązuje do odwołania.
Załącznik nr 2
do Procedury
ZESTAW INSTRUKCJI OBRAZKOWO – INSTRUKTAŻOWYCH (ŹRÓDŁO - POBRANO ZE STRONY WWW.GIS.GOV.PL)
1. INSTRUKCJA MYCIA RĄK
2. INSTRUKCJA DEZYNFEKCJI RĄK
3. INSTRUKCJA ZDEJMOWANIA MASECZKI
4. INSTRUKCJA ZDEJMOWANIA RĘKAWICZEK
Załącznik nr 3
do Procedury
MONITOROWANIE PRAC PORZĄDKOWYCH
POMIESZCZENIE: ………………………………………………………
Prowadzony i odnotowywany jest monitoring prac porządkowych wykonywanych ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników.
Instrukcja dezynfekcji sprzętów i powierzchni
1. Dezynfekcji podlegają w szczególności sale zajęć, pomieszczenia sanitarnohigienicznych, ciągi komunikacyjnych, dezynfekcja powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników.
2. Pracownik przystępuje do dezynfekcji w rękawiczkach ochronnych.
3. Dezynfekcja odbywa się przy użyciu odpowiednich środków do dezynfekcji.
4. Po zakończonej dezynfekcji pracownik wyrzuca rękawiczki jednorazowe do wyznaczonego w tym celu pojemnika.
DATA
GODZINA
GODZINA
GODZINA
GODZINA
GODZINA
MISTRZOSTWA ON-LINE W SKAKANIU NA SKAKANCE
W listopadzie, podczas nauki zdalnej, zostały zorganizowane zawody dla uczniów klas IV- VIII: Mistrzostwa on-line w skakaniu na skakance. Zawody trwały do 20.12.2020. Pierwszy turniej pozwolił wyłonić najlepszych w dwóch kategoriach: dziewcząt i chłopców. Zadanie polegało na wykonaniu jak największej ilości skoków na skakance (obunóż) w czasie 60 sekund i przesłanie do wglądu filmiku. Oto wyniki zawodów: Kategoria dziewcząt: I miejsce - Kinga Marzec, kl. VII B (133 skoków na minutę) II miejsce - Magdalena Kowalska, kl. VI A (108 skoków na minutę) III miejsce - Antonina Mittmann, kl. VI A (100 skoków na minutę) Kategoria chłopców: I miejsce - Jan Sioła, kl. VI A (151 skoków na minutę) II miejsce- Wiktor Adamczyk, kl. IV B (106 skoków na minutę) III miejsce- Tomasz Barczyk, kl. VI A (100 skoków na minutę). Laureaci miejsc 1-3 otrzymali medale, pamiątkowe dyplomy i nagrody niespodzianki.
Gratulujemy!!
Wytyczne MEiN dla Kl 1-3
Wytyczne dla klas I-III szkół podstawowych
Powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym. Wspólnie z GIS i MZ przygotowaliśmy wytyczne dla szkół.
Opracowane zasady mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa. Wytyczne te, w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już np. z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.
Zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi.
Testy przesiewowe dla nauczycieli
Już od poniedziałku, 11 stycznia 2021 r. trwają testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania potrwają do 15 stycznia 2021 r.
Badania są dobrowolne i bezpłatne. Mogli się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.
Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania otrzyma odpowiednie skierowanie.
Z ostatnich danych wynika, że do udziału w testach w całym kraju zgłosiło się ok. 165 tys. osób. Badania będzie można zrobić w 600 punktach wymazowych na terenie kraju. Wspomagać akcję będzie 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.
Ferie zimowe
Składamy życzenia
Zmiany na egzaminie kl 8
Egzamin kl 8
Egzamin ósmoklasisty w 2021 r.
Język polski
- Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej, w tym skróconą listę lektur obowiązkowych.
- Czas trwania: 120 minut.
- Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym:część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 25 pkt (ok. 20 zadań opartych na dwóch tekstach; ok. 50 proc. zadań otwartych),część 2: wypracowanie – 20 pkt.
- Temat wypracowania do wyboru spośród dwóch: rozprawka albo opowiadanie.
- W wypracowaniu uczeń może odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu.
Matematyka
- Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. bez zadań dotyczących dowodów geometrycznych, ograniczone wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii).
- Czas trwania: 100 minut.
- Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 25 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 15 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.
- Liczba zadań otwartych: 4 (w latach 2019–2020: 6).
Język obcy nowożytny
- Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
- Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2.
- Czas trwania: 90 minut.
- Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 55 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 34 pkt – zadania zamknięte, 21 pkt – zadania otwarte.
- Mniejsza liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.
Po analizie przesłanych do nas opinii, zespoły merytoryczne wprowadziły kolejne zmiany w wymaganiach egzaminacyjnych. Wśród przykładowych zmian można wymienić:
w przypadku egzaminu ósmoklasisty:
- z języka polskiego – z listy lektur obowiązkowych wykreślono Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza,
- z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych),
- z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną;
Konkurs Ekologiczny
Uczniowie naszej szkoły brali udział w IV edycji Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Śmieci precz – zróbmy rzecz” organizowanym przez MOK Bukowno. Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży szkolnej (klas 5) z Powiatu Olkuskiego, a polegał na kreatywnym, tj. twórczym, wykorzystaniu zużytych odpadów w taki sposób, żeby nadać im drugie życie. Nasza drużyna w składzie: Zofia Drapała (kl. 5a), Jan Nowak (kl. 5a), Kacper Gałka (kl. 5a) zajęła I miejsce. Uczniowie zostali nagrodzeni wspaniałymi upominkami i dyplomami. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Konkurs Plastyczny
Uczennice naszej szkoły zostały laureatkami Konkursu Plastycznego na plakat "Racjonalne ogrzewanie - łatwe oddychanie". Milena Stach - II miejsce w kategorii klasy IV, Antonina Mittmann - I miejsce w kategorii klasy VI, Zofia Mittmann - I miejsce w kategorii klasy VII. Konkurs został zorganizowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz w ramach edukacji ekologicznej. Uczennice zostały nagrodzone wspaniałymi niespodziankami. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Mikołajki
OTO KRÓTKA HISTORIA, KTÓRĄ W MIKOŁAJKOWY WIECZÓR
WARTO PRZYBLIŻYĆ DZIECIOM.
Wszystko działo się w III i IV w. n. e. na terenie dzisiejszej Turcji. Mikołaj odziedziczył majątek po rodzicach. Był jedynakiem. Mógł żyć w luksusie, ale wolał pomagać biednym i potrzebującym, i to właśnie im rozdał swoje bogactwa.
Jakie prezenty dostawały od niego dzieci?
Najczęściej obdarowywano je chlebem, orzechami, pieniędzmi na słodycze i książkami, krzyżykami, świętymi obrazkami, tabliczkami, ptaszkami w klatce lub… rózgą. Był człowiekiem dobrym, pobożnym i miłosiernym, dlatego mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa.
Legendy opiewają Mikołaja, opisując jego dobre uczynki. Zasłynął jako cudotwórca, ratując żeglarzy i miasto od głodu. Odwagą i sprawiedliwością wykazał się ratując od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich. Zmarł w podeszłym wieku, 6 grudnia w połowie IV wieku n. e. i to właśnie dlatego, na pamiątkę dnia jego śmierci, w Polsce i innych krajach europejskich, dzieci otrzymują prezenty właśnie wtedy.
Dziś Mikołaj to sympatyczny staruszek, koniecznie z długą brodą i zaokrąglonym brzuchem w czerwonym stroju, i czapce z pomponem podróżujący na saniach, które są ciągnięte przez zaprzęg reniferów. Zamieszkuje wraz z grupą elfów w Laponii lub na biegunie północnym.
Zazwyczaj – zwłaszcza w Polsce - Św. Mikołaj jest przedstawiamy jako starzec z długą brodą, w szatach biskupich, w infule i z pastorałem w dłoni. Skąd w takim razie wziął się wizerunek przedstawiający Mikołaja w czerwonych spodniach i kubraku, ozdobionym białym futrem, w wysokich czarnych butach i długiej czapce z pomponem? Otóż został on spopularyzowany w 1930 roku przez koncern Coca-Cola, dzięki reklamie napoju stworzonej przez amerykańskiego artystę, Freda Minzena. To właśnie ta reklama pomogła utrwalić w powszechnej świadomości ten kostium świętego.
Czy byłeś grzeczny???
7 GRUDNIA CZAPKA MIKOŁAJA ZWALNIA OD PYTANIA!!!
Międzynarodowy Konkurs Historyczny
Po kilku miesiącach oczekiwania otrzymaliśmy nagrody dla naszej uczennicy Marysi Mittmann, za zdobycie III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Historycznym o Żołnierzach Wyklętych. Uroczysta gala w Warszawie dla zwycięzców na jego zakończenie niestety nie była możliwa. Przedstawiamy zatem zdjęcia z wręczenia dyplomu i nagród Marysi przez Pana Dyrektora, które odbyło się w naszej szkole w tym tygodniu. Jeszcze raz gratulujemy!
Archiwum Aktualności