Przed pierwszą wojną światową nie było szkoły w Zimnodole. W tym czasie zaledwie jeden bogaty gospodarz posyłał do szkoły w Olkuszu trzech swoich synów. Nauka odbywała się w języku rosyjskim, ale rodzice nauczyli ich pisać i czytać w języku polskim.
W czasie pierwszej wojny światowej, już w roku 1915, zaczęto organizować pierwsze szkoły w naszym regionie. Nauka rozpoczęła się w roku szkolnym 1917/18 w wynajętej izbie. Najpierw u Pana Kazimierza Wcisło, później Pana Jana Mączki. Frekwencja w szkole była nieregularna. Dzieci uczęszczały do szkoły przeważnie zimą, zaś na wiosnę i jesienią były zajęte wypasaniem bydła i pracą w polu.
Do szkoły uczęszczało 50 uczniów. Sukcesywnie liczba uczniów rosła, tuż przed wojną osiągnęła stan 138 uczniów.
Okupacja hitlerowska trwała na tutejszym terenie od pierwszych dni września1939 roku do 18 stycznia 1945 roku. W tym czasie nauka odbywała się w domu prywatnym Pana Władysława Kocjana. W szkole uczono języka polskiego, arytmetyki, higieny, śpiewu, gimnastyki i religii. Zimnodół należał do Rzeszy, tuż za wsią na wschód przechodziła granica. Zederman i Zawada należały do Generalnego Gubernatorstwa. W latach 1939 do 1945 edukację pobierało średnio 150 uczniów.
Z powodu działań wojennych zajęcia w szkole były odwołane od 18.01.1945 do 24.01.1945r. Po przejściu wojsk frontowych znowu rozpoczęła się nauka w szkole.
Dnia 24 marca 1945 roku szkołę przeniesiono z domu prywatnego do baraku poniemieckiego , w którym zajęto część na sale szkolne i mieszkanie dla nauczycielki. Zachodnią część baraku zajęła Ochotnicza Straż Pożarna, która zorganizowana została w 1929 roku, poza tym zamieszkało tu jeszcze kilka rodzin.
Dnia 11 maja 1958 roku powołano Komitet Budowy Szkoły Podstawowej w Zimnodole –przewodniczącym Komitetu został Mączka Fryderyk. Mieszkańcy z zabaw dochodowych przekazali pieniądze na prace budowlane, zadeklarowali robociznę ,drzewo i kamień. Komitet Budowy Szkoły został zarejestrowany w powiecie. W myśl hasła rzuconego społeczeństwu całej Polski „ 1000 szkół na 1000 lecie Państwa Polskiego” Komitet budowy rozpoczął starania, by Olkuska Fabryka Naczyń Emaliowanych podjęła się budowy szkoły pomnika 1000 Lecia. Po wielu staraniach przewodniczącego Pana Fryderyka Mączki dnia 2 maja 1959 roku została podpisana umowa między przedstawicielami fabryki i przedstawicielami Kuratorium w Krakowie. Na mocy tego porozumienia OFNE zobowiązała się do wniesienia udziału fundatorskiego na sumę 1350000 złotych. Wybrano Zarząd, w którego skład weszli: Pietrzyk Mieczysław, Mączka Fryderyk, Kozimor Maria, Krawczyk Janina. W imieniu mieszkańców wsi członkowie Komitetu Budowy Szkoły zadeklarowali wkład w budowę w sumie 500000 złotych, część tej kwoty stanowiła gotówka, pozostałą część- materiały budowlane: kamień, piasek oraz koszty robocizny. Resztę kwoty pokrył powiatowy i wojewódzki fundusz. Zaplanowana budowa opiewała na kwotę 2200000 złotych.
Następnie w 1960 roku wykonano projekt w Biurze Projektów, zatwierdzono kosztorys budowy na ogólną kwotę 2370000 zł.


Szkołę Podstawową w Zimnodole oddano do użytku 18 października 1964 roku. Była to ośmioklasowa Szkoła Podstawowa. Nadano jej imię Obrońców Westerplatte. Tak działała do roku 1976. Następnie utworzono Zbiorczą Szkołę Podstawową w Witeradowie i dzieci z Zimnodołu z klas IV-VIII rozpoczęły tam edukację. Dzieci dowożono autobusem. Były roczniki klasy IV, które uczęszczały do Szkoły w Zimnodole w roku 1983 i 84. Klasy liczyły do 10 uczniów.
Kiedy szkoły zostały przejęte przez gminy nastąpił czas oszczędności, co roku dzieci i mieszkańcy wsi straszeni byli likwidacją szkoły ,która ostatecznie nastąpiła w 2000 roku.
Od września 2000 roku dzieci z Zimnodołu uczęszczają do Szkoły Podstawowej w Osieku.