• Dzień Chłopaka

          • Klasa 3 a Dzień Chłopaka uczciła wspólną pizzą. Dziewczynki wraz wychowawczynią złożyły uczniom życzenia i wręczyły upominki.

          • Wycieczka

          • W środę, klasy trzecie pojechały do Olkuskich Wyrobów Emaliowanych, które słyną z wysokiej jakości garnków i naczyń z emalii. Uczniowie zobaczyli wyjątkowy i niepowtarzalny proces tworzenia garnków i naczyń emaliowanych, przez który przeprowadził ich sam właściciel firmy. Pan Krzysztof Madej wyczerpująco odpowiedział na każde pytanie zainteresowanego. Na koniec ścieżki edukacyjnej każde dziecko wymalowało sobie dwa garnuszki, które po wypaleniu trafią do rąk właścicieli oraz otrzymało w prezencie emaliowany garnuszek z serduszkiem.

          • Wycieczka do Jaworzna

          • 20 września 2023 r. uczniowie klas VI a, VI b, VII b i VIII a pod opiekę Doroty Nowak, Michała Kordaszewskiego i Joanny Talak udali się na wycieczkę do Jaworzna. Wyruszyli autokarem o 8:00 spod szkoły w Osieku. Po dotarciu na miejsce najpierw zwiedzili Park Grudek. Przekonali się, że miejsce to słusznie jest nazwane Polskie Malediwy. Z punktu widokowego podziwiali Zbiornik Koparki. Potem mieli okazję chodzić po drewnianych podestach na Zbiorniku Wydra. Nie brakowało chętnych, którzy moczyli nogi w wodzie tego jeziora. Następnie drewnianymi schodami, prowadzącymi w górę  udali się na spacer skrajem wyrobiska, skąd mieli okazję podziwiać niezapomniane widoki. W altance przy rzeźbie wydry poznali wiele ciekawostek na temat tego zwierzęcia. Po odpoczynku, w czasie którego mogli zjeść lody, gofry lub burgery, ruszyli do GEOsfery. Oglądali tam  między innymi model olbrzymiego globusa i rzeźby notozaurów. Dłużej zatrzymali się przy tężni solankowej, wdychając rześkie powietrze, nasycone jodem.  Po spacerze alejkami ogrodu sensorycznego ruszyli w drogę powrotną do Osieka.

          • Dzień bez plecaka

          • 22 września w naszej szkole miał miejsce dzień bez plecaka. Uczniowie chętnie wzięli udział w zabawie, wykazując się kreatywnością. 

          • Segregacja odpadów w szkole

          • Segregacja odpadów a edukacja dzieci w szkołach

            Poprzez regularną edukację dzieci w szkołach można przekazać kluczowe informacje o tym, jak nieprawidłowo składowane odpady wpływają na środowisko naturalne i stan zdrowia człowieka. Już kilkuletnie dzieci w szkołach powinny mieć świadomość, jak segregować śmieci i oleje jadalne. To podstawa, aby ochronić środowisko przed nadmiernym zanieczyszczeniem. Zobacz, jak przygotować program edukacyjny dla dzieci, aby przekazać im kluczowe informacje na temat segregacji olejów jadalnych i innych odpadów produkowanych w gospodarstwach domowych.

            Obraz zawierający ubrania, Sztuka dziecięca, rysowanie, chłopiec

Opis wygenerowany automatycznie

             

            Jak przygotować placówkę edukacyjną do nauczania dzieci o segregacji odpadów?

            Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań związanych z uświadomieniem dzieci w szkołach, jak ważna jest segregacja olejów jadalnych i innych odpadów, warto stworzyć wydajny program edukacyjny. Oto kilka kwestii, które trzeba ustalić, aby przekazywanie informacji w szkołach na temat recyklingu miało sens:

            • określ, z czego powinien składać się program związany z edukacją o recyklingu,
            • zbierz zespół kompetentnych osób, które zajmą się rozszerzaniem wiedzy u dzieci,
            • postaraj się przeprowadzić audyt ekologiczny w placówce edukacyjnej – być może w ramach zajęć warto wprowadzić zmiany w szkole,
            • ustal jasne cele do osiągnięcia.

            Zatem od czego zacząć edukację dzieci na temat segregacji olejów jadalnych i innych odpadów wpływających negatywnie na środowisko naturalne? Należy zacząć od zapoznania się ze źródłem problemu oraz zdobycia kluczowych informacji o tym, jak prawidłowo składować odpady.

            Edukacja dzieci o segregacji olejów jadalnych i innych odpadów – jak skutecznie przekazywać taką wiedzę w szkole?

            Działania edukacyjne w szkołach są niezmiernie ważne, szczególnie jeśli chodzi o efektywne zarządzanie odpadami i ochronę środowiska naturalnego. Każde dziecko powinno przyswoić, Obraz zawierający kreskówka, Kubeł na śmieci, ptak, ilustracja

Opis wygenerowany automatyczniechociażby podstawowe informacje na temat dostępnych odmian kontenerów na śmieci, podstaw segregacji odpadów oraz prawidłowego składowania tłuszczy jadalnych w domach.

            Więcej danych na temat segregacji oleju jadalnego możesz znaleźć na stronie: https://www.segregujolej.pl/.

            Dzieci w wieku szkolnym powinny mieć ukształtowane nawyki związane z segregacją śmieci. W ten sposób ograniczamy wspólnymi siłami poziom zanieczyszczenia w przestrzeni publicznej oraz w domach i mieszkaniach.

            Warto też postawić na wykwalifikowaną kadrę ekspertów od ochrony środowiska. Dzięki temu zyskujemy gwarancję, że wiedza zostanie przekazana kompleksowo, a młodzi ludzie chętniej posłuchają o zagadnieniach powiązanych z ochroną środowiska.

            Ogólnie rzecz biorąc, w celu wyedukowania dzieci z zakresu segregacji śmieci warto postawić na: ulotki informacyjne, dedykowane zajęcia tematyczne, programy recyklingowe w szkołach.

            Zajęcia tematyczne o segregacji olejów i innych odpadów – jakie zagadnienia warto poruszyć z dziećmi?

            Wbrew pozorom edukacja dzieci w szkołach z zakresu segregacji śmieci i olejów wcale nie jest taka skomplikowana. Wystarczy, że zajmą się tym osoby z doświadczeniem i kwalifikacjami w tym zakresie. Cykl zajęć uświadamiających dzieci o istocie segregacji odpadów w dzisiejszych czasach powinien przedstawiać odpowiedzi na kilka standardowych pytań:

            • Co można zrobić z choinką po świętach?
            • Czy tłuszcz po smażeniu potraw w kuchni można wylać do zlewu lub ubikacji?
            • Jakie są korzyści wynikające z prawidłowej segregacji i utylizacji śmieci?
            • Co grozi za nieprawidłową segregację śmieci?

            Warto też pomyśleć o wycieczkach do zakładów przetwórstwa zużytych olejów jadalnych oraz innych odpadów. Dzięki temu dzieci mogą na żywo zobaczyć, jak wygląda proces przetwarzania śmieci, aby te nie zagrażały środowisku naturalnemu.

            Dlaczego edukowanie dzieci o segregacji odpadów i olejów jest ważne?

            Możemy wyróżnić jeden prosty powód, dla którego ciągłe edukowanie dzieci z zakresu segregacji odpadów i olejów jest ważne. To przede wszystkim szansa na utrzymanie wyższego poziomu czystości w przestrzeni publicznej, a także w domach i mieszkaniach. Podnoszenie świadomości dzieci ma charakter długofalowy. Jeśli od najmłodszych lat człowiek zacznie prawidłowo składować odpady, wtedy przełoży się to na lepszy poziom ochrony środowiska w przyszłości.

             

             

          • Wycieczka

          • Dzisiaj (20.09.2023 r.) słoneczny dzień klasy 3a i 3b wraz z wychowawczyniami wykorzystały na spotkanie z alpakami, kozami i owcami połączone z ich karmieniem. Większość dzieci zareagowała skupieniem podczas spotkania zachowały spokój i w pełni skoncentrowały się na interakcji ze zwierzętami. Następnie wszyscy udaliśmy się na spacer z alpakami po Golczowicach. Na koniec upiekliśmy kiełbaski.

          • Projekt - Szkolna Liga „ Wsiadamy na rowery”

          •  

            Od 28 sierpnia do 1 września uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach Letniej Szkoły "Wsiadamy na rowery”. W ramach zajęć uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach teoretycznych i praktycznych dotyczących zasad ruchu drogowego. Korzystali z mobilnego miasteczka ruchu drogowego oraz toru przeszkód. Uczestniczyli także w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzonego przez Druhów OSP w Zedermanie oraz mieli możliwość spotkania z przedstawicielami Powiatowej Komendy Policji w Olkuszu. Każdy uczestnik Letniej Szkoły otrzymał dyplom uczestnictwa oraz drobne upominki. Podsumowaniem zajęć Letniej Szkoły był piknik. Podczas imprezy podsumowano działania Letniej Szkoły, przekazano pomoce dla szkół biorących udział w projekcie. Nastąpiło także oficjalne otwarcie Szkolnej Ligii „Wsiadamy na rowery”, odbył się pokaz serwisowania rowerów oraz pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej.

            Atrakcją był Rodzinny Turniej Rowerowy, w którym zgłoszone drużyny zmagały się z testem wiedzy z przepisów ruchu drogowego oraz jeździły po miasteczku ruchu drogowego pod czujnym okiem Funkcjonariuszy Powiatowej Policji w Olkuszu.

            Każdy uczestnik Pikniku mógł spróbować swoich sił na miasteczku ruchu drogowego czy rowerowym torze przeszkód jeżdżąc na tzw.: "składakach".